Otse põhisisu juurde

10 olulist nõuannet, et tapeetimine ei ebaõnnestuks

tapetseerimineTänapäevaste tapeetide mitmekesisus nõuab kvaliteetse tulemuse saamiseks spetsiifilisi teadmisi ja paigaldustehnikaid. Olenevalt aga tapeedi mustri- ja toa paigutuse keerukusest saab tapeetimistööd teha väga hästi või kohutavalt halvasti. Selles artiklis seletame Sulle, kuidas tapetseerida nagu proff.


Tee kindlaks, millist tüüpi tapeediga on tegu ja kas liim kantakse tapeedile või otse seinale. Fliistapeedi puhul kantakse liim seinale. Kui liim kantakse tapeedile, siis on üldjuhul tegemist pabertapeedi või paber-vinüültapeediga, mis niiskust imades paisub. Oluline on tapeedirullil märgitud imamisaeg, mil tapeet saavutab maksimummõõtmed. Sa ju ei taha, et tapeet seinas edasi paisuks.

Mõõda täpselt üle sein ja arvesta välja tapeedipaanide asukohad. Pea meeles, et tapeeti "juurde lõigata" ei saa. Seepärast jäta alati piisav varu.

Mida paremini on paigaldatud esimene tapeedipaan, seda lihtsam on teiste paanide paigaldus ja üleüldine töö kvaliteet. Paan tuleb paigaldada sirgelt ja soovitatavalt ideaalselt loodi.

Hoia oma nuga terav ja käsi kindel. Nüri noaga võib tapeet kergesti rebeneda ja rikkuda tapeedi üldmulje. Erilist tähelepanu vajabvad pistikute väljalõikamised ja seinanurga lõiked.

Liimi doseerimine on üks põhilisi vigasid, mida tapeetimisel tehakse. Liigse liimi korral “elab” tapeet seinas edasi, ehk paisub ja kuivab kokku. Tulemuseks on ülekatted, praod paanide vahel ning liimiga määrdunud tapeedipind. Liiga vähese liimi korral kuivab see kiirelt ja tapeet ei pruugi nakkuda. Liimi tuleb pinnale kanda nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik.

Tumeda tapeedi korral värvi tapeedipaanide ühenduskohad seinal tapeediga samasse tooni. Juhul, kui peakski mõni pragu tapeedipaanide vahele kuivama, siis ei paista see liigselt silma.

Jälgi õhu temperatuuri ja niiskust. Kui need parameetrid on oluliselt erinevad tavapärasest, siis võivad tapeedipaanide vahele praod kuivada või ei nakku tapeet seinaga piisavalt ja võib hilisemalt maha kooruma hakata.

Võimalusel kasuta antud tapeeditüübile sobivat liimi. Valmisliim on juba sobiva konstistentsiga ja tükivaba. Pulberliimi korral sega segu valmis vispliga ning lase kindlasti enne kasutama hakkamist tunnikese seista. Kui võimalik, sega segu valmis juba paigaldusele eelneval päeval.

Kui paani pinnale satub liimi, siis eemalda see koheselt. Selleks on sobivaim puhas niiske puuvillane lapp. Ka tuleb jälgida, et liigse nühkimisega ei kahjustataks pigmendipinda. Osa tapeete on liimi suhtes äärmiselt tundlikud ja seda reeglit eirates võib tapeedi kergelt rikkuda.

Kvaliteetse tapeetimise eelduseks on hästi ettevalmistatud aluspind. Sein peaks olema krunditud ja sama kvaliteediga, mis värvimisel. Muud variandid on hinnaalanduseks kvaliteedile.

Tapeedi panemine
Eduka tapeetimise saladused: 10 olulist nõuannet

Boonus:
Tasandustapeet annab sileda ja valge pinna ideaalseks tapeetimiseks. Tegemist on ühevärvilise lihtsa alustapeediga, mida kasutatakse seinte ebatasasuste silumiseks ning mis on mõeldud jääma dekoratiivse tapeedi alla.


Populaarsed postitused sellest blogist

Anna seintele elegantne välimus liistudega

Kui olete väsinud tavalistest värvitud seintest, siis polüuretaanist liistud pakuvad huvitavaid ja kaasaegseid sisekujudnuslahendusi seinte elavdamiseks.  Seinte välimust võib muuta liistudest laotud tahveldisega. Vali pigem kitsad (25-40 mm) ja keskmised (41-69 mm) liistud, et tahveldis liiga jõuline ei saaks. Seintele saad lihtsalt ise elegantse ilme anda Vajad : • meelepärase profiiliga dekoratiivliiste • kiiresti nakkuvat sisetööde montaažiliimi • sobivas toonis värvi Tööriistad: lood, mõõdulint, pliiats, nurgasaag või käsisaag ja eerungikast, pintsel, värvirull ja värvivann. 💡 Nipp: enne töö kallale asumist võib näiteks maarliteibi abil proovida, kas väljamõõdetud tahveldis sobib ja on kooskõlas toa proportsioonidega. Mõõda ja märgi seinale liistude asukohad. Korrektse tulemuse saamiseks kasuta kindlasti loodi.  Sae raamiliistude otsad 45° nurga all vajalikesse pikkustesse. Mõõdud saad seinale märgitud joontelt.  Kanna liistude tagaküljele montaažiliim

Anna interjöörile lisaefekti lae-, seina- ja põrandaliistudega!

Iga ehitus ja remont jõuavad ühel hetkel liistude panekuni – enamasti on neid vaja praktilisel eesmärgil, näiteks varjamaks inetut pragu seina ja põranda vahel. Järjest enam aga mõistetakse, et liistudega mängimine elavdab ja kaunistab interjööri. Liist viimistleb ruumi, rõhutab viimistlusmaterjalide ilu ja võimaldab ruumi mitmekülgselt kujundada. Liist on tõepoolest hea abimees varjamaks väiksemaid ehitusvigu või erinevate materjalide ühtimiskohti ning peamiselt kasutataksegi liistu põranda ja seina ühenduskohtades ning ümber akna- ja ukseraamide. Täna pole enam harv näha traditsioonilisi katteliiste sisekujunduselemendina laepinnal või seinal teatud osa rõhutades – näiteks pildiraamina peeglit ümbritsemas või telliskiviseina motiive tapeeditud pinnast eraldamas. Põhjamaades on trendikas panna liistud ümber aknapalede. Reegleid liistude kasutuse osas pole ning igaüks võib paigaldada neid vastavalt maitsele , kuid üldiselt sobivad suuremad ja massiivsemad liistud p

Tapeedi saab värvirulliga seina tõmmata

Tavalise liimitava tapeedi ja värvi asemel võib nüüd seina panna ka vedeltapeedi. See on tapeet, mida müüakse pulbrina. Kodus segatakse see veega ja kantakse siis värvirulliga seinale. Millega on tegu – kas ikkagi mingit sorti värviga või siiski tapeediga?