Otse põhisisu juurde

Aknakatted esimesel korrusel

AknakattedEsimesel korrusel paistab aknast mööda voolav elu hästi kätte. Mida aga teha, et kodune elu sama hästi mööduvatele inimestele silma ei torkaks?

Esimesel korrusel asuvad aknad erinevad üksteisest kindlasti suurel määral. Võib ju tegemist olla kõnniteest vaid pisut ülevalpool asuvate akendega või vastupidi – suhteliselt kõrge esimese korrusega. Korter või maja võib olla põlispuude varjus või hoopis lageda Lasnamäe päikesepoolses küljes. Variante on palju, enim läbimõtlemist vajab olukord, kus aknad silmakõrgusel, palju inimesi mööda liikumas ning päike lõõskab kogu päeva.

Privaatsus on oluline kogu ööpäeva vältel. Seega tuleb arvestada, et õhtusel ajal vajatakse tihedamaid, läbipaistmatuid kardinaid ning päeval valgust läbi laskvaid, kuid samas ka varjavaid aknakatteid. Turvalisus on siinkohal oluline aspekt.

lamellkardin

Ilmselt on parim lahendus kombineerida erinevat tüüpi kardinaid. Millised konkreetsesse ruumi kõige paremini sobivad, sõltub muidugi aknakujust, ruumilahendusest ning tellija eelistustest.

  • Paneel- ja tekstiilkardinate kombinatsioonid. Paneelkardinaid on võimalik valmistada erinevaid materjale kasutades – rulookangast, tekstiilist või puidust. Minimalistlik, kuid efektne ja mitte liialt pealetükkiv lahendus. Võib kasutada erivärviliste või erinevate struktuuridega paneelide kombinatsioone. Paneelkardina puhul tuleb silmas pidada, et akna vabastamisel kardinast jääks akna kõrvale piisavalt seinapinda, kuhu paneelid saaksid joosta. Kui aken võib olla kogu aeg kaetud, seda probleemi ei teki.
  • Tihedam tüllkardin või söövitatud tekstiilmaterjal päevaseks ajaks kombineerituna ruloo, voldikkardina või ribakardinaga, mida saab vastavalt vajadusele õhtul täiendavalt ette tõmmata.
  • Traditsiooniline komplekt tüll- ja külgkardinatest.
  • Ettevaatust perforeeritud või hõredamalt kootud puitliistmaterjalidega. Sama hästi kui teie näete läbi nende päevavalguses õue, nähakse ka sisse, kui õhtul toas tuli põleb.

Kui päike paistab aknasse

Päike tükib silma, muudab ruumi palavaks ning kipub ajapikku mööblit ja tapeete pleegitama. Intensiivne päike võib muuta kiiresti luitunuks nii kardina, katte kui ka akna all valguslaigus asuva mööbli, raamatud, garderoobi ja muu. Ka kõik toalilled ei ole maipäikese üle rõõmsad. Avatud aknaga tuba jätab kahtlemata avala mulje, kuid esimesel korrusel pole see kõige asjakohasem.

Seega tuleks materjalide valikul arvestada, et valgushulka oleks hõlbus reguleerida ning võimalikult palju päikesevalgust peegelduks tagasi.

Rulood

Tavaline rulookangas peab kinni terava päikesevalguse ning on piisavalt tihe privaatsuse tagamiseks. Väga terava päikesevalguse korral võiks kasutada tagant aluminiseeritud termomaterjale või pimendavaid materjale, mis teevad ruumi täiesti hämaraks. Head kasutamiseks magamistoas või teleriga ruumis.

Pimendav ruloo

Riba- ja lamellkardinad

Kui on oluline, et päeva jooksul pidevalt muutuvat valgushulka saaks kiiresti ja hõlpsalt reguleerida ilma kardinaid akna eest ära tõmbamata, tuleks valida kas riba- või püstlamellkardinad. Kes kardab liigset kontorlikkust, võib valida nende kardinatüüpide puidust alternatiivid.

ribakardin puidust

Ei tasu kasutada plastikust ribakardinaid, sest need deformeeruvad päikese käes kiiresti. Mõistlik on hankida korralikud alumiiniumist ribakardinad, mille pealispind on kaetud kuumemailiga. Alumiiniumist ribakardin peegeldab sisselangevat valgust tagasi, reguleerides seeläbi ruumi temperatuuri.

ribakardin

Plastaknale soovitaks paigaldada spetsiaalselt nende jaoks välja töötatud kinnitussüsteemiga ribakardina, mis ühildub perfektselt plastakna raamiga.

ribakardin-iso-pakettaknale

Lamellkardinad võimaldavad hõlpsalt reguleerida sissetuleva valguse hulka. Talve- ja suveperioodil võib valguse suund ja tugevus olla väga erinev – siis kasutatakse ka lamellkardinate ja ruloode kombinatsiooni, mis annab topelt- kaitse.

lamellkardin

Lamellkardinate kangad on pleekimiskindlad, peegeldavad valgus- ja soojuskiirgust tagasi olenevalt materjalist 50–70 protsenti.

Voldikkardinad (plisseekardinad)

Voldikkardinate materjalid on väga vastupidavad, enamik neist on niiskuskindlad, leidub ka söövitatud ja tagant aluminiseeritud materjale ning spetsiaalselt arvutitega ruumidesse soovitatavaid materjale. Materjalid on pleekimiskindlad ning peegeldavad valgust tagasi olenevalt materjalist 60–90 protsenti.

Plisseekardin

Populaarsed postitused sellest blogist

10 olulist nõuannet, et tapeetimine ei ebaõnnestuks

Tänapäevaste tapeetide mitmekesisus nõuab kvaliteetse tulemuse saamiseks spetsiifilisi teadmisi ja paigaldustehnikaid. Olenevalt aga tapeedi mustri- ja toa paigutuse keerukusest saab tapeetimistööd teha väga hästi või kohutavalt halvasti. Selles artiklis seletame Sulle, kuidas tapetseerida nagu proff.


① Tee kindlaks, millist tüüpi tapeediga on tegu ja kas liim kantakse tapeedile või otse seinale. Fliistapeedi puhul kantakse liim seinale. Kui liim kantakse tapeedile, siis on üldjuhul tegemist pabertapeedi või paber-vinüültapeediga, mis niiskust imades paisub. Oluline on tapeedirullil märgitud imamisaeg, mil tapeet saavutab maksimummõõtmed. Sa ju ei taha, et tapeet seinas edasi paisuks.

②Mõõda täpselt üle sein ja arvesta välja tapeedipaanide asukohad. Pea meeles, et tapeeti "juurde lõigata" ei saa. Seepärast jäta alati piisav varu.

③ Mida paremini on paigaldatud esimene tapeedipaan, seda lihtsam on teiste paanide paigaldus ja üleüldine töö kvaliteet. Paan tuleb paigaldada sirgelt…

Tapeedi saab värvirulliga seina tõmmata

Tavalise liimitava tapeedi ja värvi asemel võib nüüd seina panna ka vedeltapeedi. See on tapeet, mida müüakse pulbrina. Kodus segatakse see veega ja kantakse siis värvirulliga seinale.
Millega on tegu – kas ikkagi mingit sorti värviga või siiski tapeediga?

Tapeedibordüür sobib romantikutele

Bordüüriga ehitud seinad sobivad puumajja ja kõrgete lagedega ruumi, mõnes uues majas võivad need aga ka kohatult mõjuda.
"Tapeedibordüür sobib eelkõige väga kindla stiiliga ruumi. Romantilises interjööris, vanas majas ja lastetubades on sellised seinad omal kohal, kuid tänapäevases kipsplaadist seinte ja hiigelakendega ruumis mõjuvad sageli hoopis veidralt. Niisugusesse ruumi on hiljem näiteks raske sobitada tänapäevast napi joonega mööblit," arvab disainer Ivi Piho. Palju kasutatakse bordüüriga kaunistatud tapeete rootsi ja ka inglise stiilis maa- ja suvemajades. Niisugune kaht eri mustriga tapeeti siduv mustririba keset seina sobibki ennekõike vana või siis vanahõngulise mööbli juurde.
Kuid nagu öeldud – on veel kohti, kus seinu kaunistades võib mängulisem olla. Üks selline on kindlasti väikelapse tuba. Lapse tuba tapetseerides tasub poort panna laste silmade kõrgusele, seal on pulgavoodis oleval mudilasel või rüblikul mugav pilte uurida.Kui siiski tundub, et just teie …